8 peygamberimz

Peygamber Efendimiz Neden Çok Evlilik Yaptı? Bilindiği üzere Peygamber Efendimiz’in evlilikleri konusu bir takım kötü niyetli kişiler tarafından bolca saptırılmış ve Müslümanların akıllarına bir parça şüphe salabilmek amacıyla sıkça kullanılan bir konudur. Öncelikle, bu konuda ileri geri söz söyleyen kimselerin Efendimiz’in hayatını anlatan “Siyer” kitaplarını okuma zahmetine katlanmadıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Peygamber Efendimiz’in doğduğu sırada yani 571 yılında Mekke, bugün İstanbul için Beyoğlu ne ise Hicaz Bölgesi için aynı anlamı taşıyordu. Mekke’de o dönemde evlilik dışı seks alabildiğine yaygın ve normal görülen bir olaydı, öyle ki fahişeler rahat ulaşılır olmak amacıyla evlerinin çatılarına bayrak asmaktan çekinmiyordu. Böyle bir ortamda dünyaya gelen o temiz insan, yaklaşık 25 yaşına kadar evlenmemiş olmasına rağmen, kendisine ağza alınmayacak hakaretler eden en azılı düşmanları tarafından bile fuhuş iddiası ile suçlanmamıştı. “25 yaşına kadar evlenmemiş olmasına rağmen” diyorum, çünkü Arap Yarımadası’nın iklim özelliklerinden dolayı ergenlik çağına girme yaşı 10 civarındadır. O dönemde Arap Yarımadası’nda bir erkek için olağan evlenme yaşı ise 16 civarındaydı. Efendimiz’in öyle bir ortamda o yaşa kadar namusuyla yaşaması müthiş bir iradeye sahip, tertemiz bir insan olduğunu gösterir. Zaten bu konuda en ufak bir yanlışı olsaydı, bunu dün ve bugünkü düşmanları en “iyi” şekilde değerlendirir ve bunu tüm dünyaya ilan ederlerdi.

Peygamber Efendimiz 25 yaşına kadar hiç evlenmemişti. 25 yaşına geldiğinde ise hiçbir şehvet kaygısı olmadan, kendinden yaşça büyük ve daha önce iki evlilik geçirmiş bir kadınla evlendi. Bu mutlu evlilik tam yirmi üç sene, Hatice’nin vefatına kadar devam etti. Efendimiz bu acı ayrılıktan sonra 4-5 sene bekar yaşamıştır ve yaşı da elli üçe ulaşmıştır.

Efendimiz’in diğer bütün evlilikleri, evliliğe ilginin azaldığı bu yaşlardan sonra gerçekleşmiştir. Bu geç yaşlarda yapılan evliliklerde herhangi bir şehvet amacı olduğunu iddia etmek bir yanlılık göstergesidir. Ayrıca bu evlilikler hakkında ileri geri konuşanların bir kısmı, tabi oldukları kutsal kitaplarda da tasdik edildiği üzere kendi peygamberlerinin yaşadığı çok eşli hayatları unutmaktadırlar. Bir kısım ise hiçbir din ve prensip kabul etmeyenlerdir ki kendileri hiçbir kurala uymaksızın pek çok kadınla cinsellik yaşarken Efendimiz hakkında bu tip iddialarda bulunmalarının ne kadar samimi veya iyi niyetli olabileceğini okuyucunun takdirine bırakıyorum.

Efendimiz’in eşleri arasında yaşlı, orta yaşlı ve genç kadınlar bulunması sayesinde, bu yaş gruplarına ait özel konular bu eşler aracılığıyla tüm kadınlara duyuruldu. Öyle ki, kadınlarla ilgili özel konular hakkında ciltler dolusu Arapça İslami kaynak bulunmaktadır.

Eşlerinin her biri çeşitli kabilelerden kadınlarla yapılan bu evlilikler neticesinde kabileler arasında akrabalık bağı kuruluyor ve “Peygamber Akrabası” niteliğini kazanan kabile üyeleri, yeni doğmakta olan İslam dinine ve peygamberine daha fazla sahip çıkmaya başlıyordu. Bu eşler Efendimiz’in ölümünden sonra kendi kabileleri arasında dini bilgi açısından birer ansiklopedi ya da modern deyimle Vikipedi işlevi görmüştür. Ayrıca çatışan ya da çatışma olasılığı bulunan kabileler arasında da evlilik yoluyla barış temin ediliyor, olası çatışmaların da önüne geçiliyordu. Doğan ve Sabancı aileleri arasında, Ali Sabancı ve Vuslat Doğan evliliğiyle kurulan akrabalık bağı neticesinde oluşan yumuşak ortam buna örnek olarak verilebilir.

Kaynak: Asrın Getirdiği Tereddütler / M. Fethullah Gülen