5-gündemdenseçmeler

“Eski kuşakların iradesi yeni kuşakları bağlamaz.”

Sözlerime anayasanın başlangıç kısmıyla başlamak istiyorum. Bir başlangıç ki sormayın! Yahu bu kadar uzatmanın ne manası var! Söz konusu uzunluk 2 sayfa, 9 paragraf, yaklaşık 295 kelime ama tek cümle! Kısaca işkence! Bana sorarsanız onca kelimeye gerek kalmadan kendimizi ifade edebileceğimizi düşünüyorum. Tek bir cümle. Anlaşılır, sade ama şık, konusu insan onuru olan…

Madde üçteki eksiklik göze çarpıyor. Devletin dili Türkçe`dir kısmı. İspanya anayasasından örnek alınmasında hiçbir sakınca göremiyorum.

Gelelim maalesef gırgır konusu olan 4. maddeye. İlk 3 maddeyi değişmez kılan hüküm. İlk 3 madde ama içerisinde 13`ü aşkın konuyu barındırıyor. Peki ya bunlar gerçekten değiştirilemez mi? 4. madde değişse sorun çözülecek gibi görünüyor (: Yeni anayasada değişmez madde bulunmamalı. Anayasalar kendi çağlarının çocuklarıdır. (bkz. makalenin ilk cümlesi)

Can sıkıcı olan hususlardan biri kısıtlamalar. Başlangıcı yaptık, bir iki..gayet güzel giderken aniden ve erkenden ensemize yapışan kısıtlamalar. Yakışık kalmayan, yersiz, ideolojik dayatmalar. Yapılan anketlerden çıkan sonuçları anlamak güç olmasa gerek. En çok değişmesi istenen konu temel hak ve özgürlükler.

Yeni anayasa hukukun üstünlüğünü benimsemeli. Açık, tutarlı, öngörülebilir kuralları barındırmalı.

Kazuistik anayasalar oldum olası beni güldürmüştür. Dağdaki kuştan, gökteki kuşa.. Lüzumsuz olduğunu düşünüyorum.

Din eğitimi, anadilde eğitim, anadilin eğitimi çok su götüren konular. Her birinden ayrı makale çıkar. Farklı bir zamanda değinelim inşallah.

Parlamenter sisteme tamam mı, devam mı? Devam, başkanlık sistemine sıcak bakanlardan değilim. Türkiye`nin parlamenter sisteme alışkın ve uygun olduğunu düşünüyorum.

Kadınlar.. Bir düşünür, adını hatırıma getiremedim ‘Siz kadınları işin içine katmayarak beyninizin yarısını kullanmıyorsunuz’ demiş. Gayet haklı. Meclisteki bayan sayısının artması taraftarıyım.

Akademik özgürlük, katılma hakkı, vicdani red hakkı (askerlik hususunda) anayasaya eklenmeli.

Yargı bağımsızlığı kesin olarak sağlanmalı ve yargısal denetime sınırlama getirilmeli.

Bir başka endişe verici husus da 119. ve 120. maddeler. Olağanüstü hal maddelerine gerek duyulacağını sanmıyorum.

Tüm bu kurallar oluşturulurken meşruiyet, istikrar, netlik ve şeffaflık elden bırakılmamalıdır.

Şunu da eklemek isterim ki, şu sıra harika bir imkan var ülkemizde. Bireysel başvuru ve şikayet. Anayasa değişikliği adına değişmesini öngördüğünüz bölümleri farklı yollarla ilgili merceklere ulaştırabiliyorsunuz. Bu olanak sayılı ülkede var (İspanya , Almanya). Bu ülkelerden birisi olmak gurur verici. Böylelikle herkesin katılımıyla oluşacak bir anayasaya herkesin saygı duyacağına inanıyorum.